CTS Smršť

7. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2001 - itinerář

7.   ročník  výpravy  za  poznáním

ZA LIDOVÝMI OBYČEJI MORAVY JIŽNÍ

 

 

 

 


ANEB

 

ZA TAJEMSTVÍM VINNÝCH SKLÍPKŮ

 

 

 


          Přestože se rozšířil názor, že loňská výprava co se týče kvality již nebude překonána, jistá šance se tu naskýtá. Příčinou by mohly být slunné stráně vinařské oblasti okolo Hodonína. Avšak jak praví klasik: "Nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko". Pročež se podívejme, co nás asi čeká.

          Odjezd skupiny potencionálních opilců proběhne, tak jako loni, v časných ranních hodinách 5.7.2001 z nádraží v Šumperku, kde se naložíme i s bicykly do vlaku, který má teoretický odjezd v 6:16. Cena jízdného Šumperk – Vyškov činí cca 130 Kč za osobu a kolo. Na místě musíme být minimálně ¼ hodiny před odjezdem vlaku. Doporučuji abychom si, tak jako vždy, připravili visačky na drážní nálepky. Jinak nám zasviní kola lepidlem. Ceny i odjezd vlaku se mohou do té doby mírně odchýlit.

         Koho tento interesantní zájezd osloví, má možnost se o dalších detailech informovat u pana vedoucího. Nikdo nebude znovu upozorňován, kdo bude mít zájem a dostane doma povolení, termín si jistě pohlídá. K dispozici je mnoho obrazového materiálu a videozáznam. Patronem expedice je pan František "Dobrota", který nám laskavě zajistil ubytování. Takže druhý den můžeme jet tzv. polehku. Prvních pět přihlášených obdrží bonus takovou formou, že budou moci jet bez krávimatek a šláfenvaků. Pakliže by se vyskytly nějaké změny či problémy, bonus samozřejmě obdrží pouze vedoucí. K dispozici bude i nějaký sporák, takže  večer si lze i něco uklohnit. I tento rok bude pořízen videozáznam těch nejzajímavějších situací a všech malebných míst a panoramat.

           Jelikož v současné době se každý honosí mobilním telefonem, budou ve vlaku rozdány pokyny s krizovými čísly a krycími názvy, což nám umožní lépe řešit prekérní situace, pokud by se někdo ztratil. Krycí název "Orel" má samozřejmě již zadán pan vedoucí.

          První den je připravena poněkud kratší 110 km etapa, abychom se trošku rozjezdili.Z Vyškova se vrhnem do centra Chřibů a přes Velehrad a Buchlov sjedeme k Hodonínu, kde je zajištěno na dvě noci ubytování nad vinným sklípkem. Večer je přislíben košt místních dobrot. Aplikace vinných produktů by měla být střídmá s ohledem na program druhého dne. Pokud se někdo poblije, bude posléze vystaven posměchu ostatních a po návratu na rodnou hroudu pomluven po širém okolí.

          Druhý den bude již etapa delší, aby se někteří měli možnost vyrovnat s následky předchozího večera. Jedná se  jen o 135 km. Pokud by se někomu za jízdy neudělalo volno, musí se s tím nějak vyrovnat. Rozhodně se nedoporučuje vyprázdnit obsah žaludku přes řidítka na přední kolo, pokud toto neoplývá blatníkem. Cyklistova image  po tomto nepříjemném úkonu nevzbuzuje příliš důvěru, protože pak vypadá jak vepř, anóbrž prase.

             Hlavním cílem celé letošní výpravy nejsou, jak se všichni mylně domnívají, již zmíněné vinné sklípky, ale Lednicko – Valtický areál. Ten prošmejdíme celý a pak posvištíme směrem na Pálavu. Buď se vyškrabeme na hřeben a pokocháme se panoramaty nebo jen projedeme pod ní. Pak už pokvapíme zpět na nocležiště. Zde se opakuje program předešlého večera.

           Třetí den se vracíme zpět do Vyškova. A pakliže se jedná již o třetí den a někteří jedinci by se mohli na kolech už jen potácet, bude konečně to, na co se již všichni určitě těší, a to je nejkratší etapa.Usoudil jsem, že 100 km by mohlo stačit abychom si odpočinuli. Na pořadu dne je pouze prohlídka okolí Slavkova – dějiště bitvy tří císařů 2.12.1805. Pak už jen přímou cestou na vlak.

             Nyní následuje vámi tolik oblíbený kvalitní itinerář a také jednoduchý popis těch nejzajímavějších lokalit. Pro každou etapu jsou připraveny tzv. krizové varianty pro případ časové tísně či jiné problémy. Jedná se o zkratky na profesionální úrovni. V itineráři však zakomponovány nejsou, aby nedošlo k jejich zneužití některými neukázněnými členy výpravy. Prostě jsou tajné a hotovo. Takže:

 

 

1.     den

 

 

Vyškov – po silnici podjet dálnici – Zouvalka - Manerov – Bohdalice - Kozlany – za Kozlany doprava – Rošťoutky – Milonice – Nové Zámky – přes koleje a doleva – Snovídky – doleva Nemolice – Koryčany – u kostela doprava – židovský hřbitov – zpět na silnici a doprava – vsí stále rovně směr přehrada – u druhé hráze doprava kolem potoka – na zelené značce doleva – Cimburk – dále po zelené Skelná Huť – stále po zelené asi 3 km až na modrou – po modré doprava na Střílecký hrad – stále po modré k motorestu Samota – zde doleva – po 1,5 km motorest Oáza – doprava po zelené – Zástřizly – po zelené Vlčák – doprava po žluté asi 5 km – Salaš – dále po žluté s modrou proti proudu potoka – při dělení značek doprava po žluté kolem elektrického vedení až na silnici – zde doprava – Králův stůl – po silnici Modra – Velehrad – po červené Chabaře – opustit červenou a dále po silnici – na první křižovatce doleva – Břestek – doprava Buchlovice – doprava na žlutou a po ní (žlutá na 300 m opouští silnici – jet po silnici) - až na Buchlov – po zelené až na rozcestí kóta 391,8 – po silnici doprava (asi červená) – na konci silnice je pětirozcestí – doprava lesem – hroby – po zelené doleva – Kazatelna – po zelené sv. Kliment – po žluté s kopce až mezi chaty a pak na silnici – Vřesovice – Labuty – Ježov – Žádovice – Kelčany – Vlkoš – Skoronice – Milotice – po zelené Dubňany – Jarohněvice – vinné sklepy Mutěnice = 110 km.

 

 

2.     den

 

 

Po zelené Mutěnice – Dolní Bojanovice – dále po silnici – na konci Dol. Bojanovic doprava – Josefov – Prušánky – ve vsi po hlavní doleva – před Mor. Novou Vsí doprava – kolem Hrušek k motorestu "U husára" – podjet dálnici – přes koleje Břeclav – pořád po hlavní kolem řeky až na most s turistickým značením – po červené značce doprava přes most – za zimním stadionem po červené doleva – sv. HubertRandezvousValticeRajsnakolonáda – zpátky k nádraží – Belveder – po modré Hraniční zámeček – po červené směr Sv. Hubert až na křižovatku červených značek a zde doleva – U tří gráciíNový Dvůr – stále po červené Apolonův chrám – Lednice – na kraji Lednice doprava, projet ulicí a opět doprava na červenou – Lovecký zámeček – dál po červené na zelenou – přes křižovatku rovně na Janův hrad a zase zpět na křižovatku – po zelené doprava – u rybníka po silnici doprava – Minaret – dále kolem rybníka – zámek Lednice – po silnici č. 41 přesun do Mikulova – v Mikulově najít červenou značku a po ní dál k jeskyni na Turoldu – pokračovat až na silnici a po ní do Klentnice – nějakým způsobem se vydrásat na Sirotčí hrádek – dále se po červené proklestit PálavouDívčí hrad– po zelené Pavlov – po zelené po břehu jezera Nové Mlýny – doprava Přítluky – Rakvice (hřbitov) – přes dálnici – doleva Velké Pavlovice – doprava Bořetice – doprava Vrbice – najít modrou a po ní Čejkovice až na konec modré – po silnici Mutěnice – doleva po zelené ke sklepům = 135 km.

 

 

3.den

 

 

Sklepy – Dubňany – Svatobořice – Mistřín – Kyjov – držet se kolejí a najít odbočku doleva na Bukovany – Ostrovánky – Nechvalín – Lovčice – po modré milíře – dál po modré a po silnici (barva značky je nejistá, v mapách je dvojí značení) – U slepice – doleva Prostřední vrch – rovně na Hradisko – po modré Kobeřice – asi po 3 km doleva Milešovice – doprava Otnice – zde je možno odbočit doprava na košt Šaratice a zpět (aby se pak někdo neposral) – Újezd u Brna projet rovně – doprava po zelené Mohyla míru – dále po zelené Prace – doleva Ponětovice – Šlapanice – doprava po žluté Žuráň – hned doprava Rohlenka – přes dálnici Santon – zpět k dálnici a před ní doleva po staré silnici – Stará pošta – Rousínov – u kostela doleva – Habrovany – doprava Nemojany – Drnovice – Vyškov = 100 km.

 

 

Židovský hřbitov – hrobka rodiny Thonetů, výrobců ohýbaného nábytku

Cimburk – mohutná zřícenina na vyčnívajícím pískovcovém ostrohu

Střílecký hrad – pozůstatky hradu

Zástřizly – pozůstatky dálnice budované za 2. sv. války přes Chřiby

Králův stůl – blok hrubozrného pískovce,megalitický dolmen či místo pro vybírání mýta

Velehrad – klášter a kostel, významné poutní místo

Buchlov – hrad, který nikdy nebyl dobyt, památné stromy

Hroby – pohřební mohyly

Kazatelna – pískovcové skalisko na hlavním hřbetu Chřibů s vytesanými schody

sv. Kliment – vrcholové velkomoravské hradiště, na akropoli kostel sv. Klimenta

Mutěnice – největší vinařská obec na Slovácku, vinné sklepy tvoří samostatnou část obce

Lednicko – Valtický areál – ve volné krajině jsou rozesety mnohé romantické stavby

Jeskyně na Turoldu – největší jeskyně Pavlovských vrchů

Sirotčí hrádek – zřícenina rozložená na dvou skalních vápencových útesech

Dívčí hrad – zřícenina, dominanta sv. okraje Děvína, místo dalekého výhledu

Velké Pavlovice – významné středisko vinařství

Čejkovice – barokní zámek

Lovčice – poblíž obce v provozu milíře na výrobu dřevěného uhlí

Mohyla míru - Prace – 1. mírový památník v Evropě na místě vítězství francouzské armády

Santon – zbytky okopů levého křídla francouzské armády, kopie děla, kaple

Žuráň – ploché návrší, odkud dal Napoleon povel k útoku, výhled na celé bojiště

Stará pošta – po bitvě u Slavkova zde nocoval Napoleon

Soubor ke stažení [ velikost: 44032 B ]

14. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2008 - itinerář9. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2003 - cestovní zpráva14. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2008 - cestovní zpráva13. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2007 - itinerář12. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2006 - itinerář11. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2005 - itinerář10. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2004 - itinerář9. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2003 - itinerář8. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2002- itinerář7. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2001 - itinerář6. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2000 - itinerář5. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1999 - itinerář2. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1996 - cestovní zpráva4. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 1998 - itinerář15. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2009 - itinerář15. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva16. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2010 - itinerář.docx17. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2011 - itinerář16. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva bez fotek14. ročník výpravy za poznáním - 2008 - itinerář17. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva18. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2012 - itinerář18. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201219. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 2013SEZNAM VÝPRAV ZA POZNÁNÍM19. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201320. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 201421. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - 201520. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM 2014- cestovní zpráva22. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář21. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 201523. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář24. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - itinerář26. ROČNÍK VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM - cestovní zpráva 2020
Uživatelské jméno
Heslo